Tauragės žalinimo planas

GIS duomenimis paremta žaliosios infrastruktūros poreikio analizė ir žalinimo planas Tauragės mieste.

Tauragės miesto žalinimo planas yra vienas iš pradinių strateginių žingsnių, siekiant tikslingai ir efektyviai reaguoti į klimato kaitos, biologinės įvairovės nykimo bei gyvenimo kokybės mieste iššūkius. Žalinimo planas susideda iš dviejų dalių – žaliosios infrastruktūros poreikio analitinės schemos ir ja paremto pagrindinio žalinimo plano dokumento, tarnaujančio kaip veiksmų planas Tauragės miesto žalinimui.

KLIENTAS: TAURAGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖ

VIETA: TAURAGĖ

PROJEKTO TIPAS: GIS DUOMENYS, ANALIZĖ, KRAŠTOVAIZDŽIO DIZAINAS, STRATEGINIS PLANAVIMAS, DIRBTUVĖS

METAI: 2025

BENDRADARBIAVIMAS: G. PUZINAUSKIENĖ

ŽI POREIKIO ANALITINĖS SCHEMA

2024 m. rugsėjo mėnesį parengtoje Tauragės miesto žaliosios infrastruktūros poreikio analitinėje schemoje buvo identifikuojamos probleminės miesto zonos, kur žaliosios infrastruktūros poreikis yra didžiausias. Analizės rengimo metu buvo vertinami įvairūs duomenų sluoksniai, apimantys temas nuo socialinės infrastruktūros ir aplinkos kokybės iki biologinės įvairovės, sveikatos rodiklių, ekonominių veiksnių bei teritorijų planavimo ir susisiekimo aspektų. Taip pat, siekiant užtikrinti visuomenės dalyvavimą ir jų poreikių įvertinimą, buvo vykdoma apklausa, kurios metu gyventojai išsakė savo mintis apie esamų želdynų kokybę, trūkumus bei interaktyviame žemėlapyje žymėjo aplinkos kokybės problemas ir svarbiausias Tauragės miesto vietas rekreacijai. 

Ši analizė yra svarbus, duomenimis ir gyventojų nuomone paremtas pirmas žingsnis, padedantis nustatyti prioritetines teritorijas miesto žalinimui bei informuojantis apie veiksmus ir sprendimus šių teritorijų strateginiam žalinimui.

Duomenų sluoksniai. Kėdainių miesto žaliosios infrastruktūros poreikio analitinė schema

ŽALINIMO PLANAS

Tauragės miesto žaliosios infrastruktūros strategija yra orientuota į ilgalaikį miesto ekosistemų valdymą, siekiant sukurti tvarią, sveiką ir gyventojams patrauklią aplinką. Remiantis Tauragės miesto žaliosios infrastruktūros poreikio analitine schema ir joje identifikuotais teritorijų žalinimo poreikiais, išryškėjo dvi strateginės miesto žalinimo veiksmų kryptys, kurias turi atliepti žalinimo planas: esamos žaliosios infrastruktūros išsaugojimas ir stiprinimas bei naujos infrastruktūros kūrimas. Įgyvendinamos paraleliai, šios dvi kryptis papildys viena kitą, didindamos bendrą miesto potencialą vystytis tvariai: efektyviai prisitaikyti prie klimato kaitos, tapti klimatui neutraliu miestu bei kurti gyventojų sveikatai ir bioįvairovei palankią aplinką.

Žalinimo plane yra pateikiama numatytų žalinimo priemonių detalizacija, dokumento priede ir ilgalaikis žalinimo veiksmų planas. Pirmiausia aptariamos bendrinės konkrečių erdvinių tipologijų, kurioms turėtų būti taikoma kiekviena iš priemonių, charakteristikos ir problematika. Siūlymai, kaip ši problematika gali būti sprendžiama priemonių įgyvendinimo pagalba yra iliustruojami konkrečiose lokacijose – atvejo studijose. Joje taikomi principai gali būti atkartojami ir kitose tos pačios tipologijos teritorijose.

 

Tauragės Atgimimo aikštė

Tauragės Atgimimo aikštė, esanti centrinėje miesto dalyje, besiribojanti su Dariaus ir Girėno bei Vytauto gatvėmis, yra svarbi reprezentacinė ir viešoji erdvė, tačiau susiduria su funkcinėmis ir aplinkos kokybės problemomis. Siekiant pagerinti aikštės funkcionalumą, estetiką bei aplinkos kokybę, buvo siūloma įgyvendinti atramines sienutes su integruotais suoliukais ir apželdintomis kalvelėmis, kas suteiks vietos poilsiui ir tuo pačiu kurs natūralų barjerą nuo Dariaus ir Girėno bei Vytauto gatvių triukšmo bei taršos. Taip pat vykdomas šiaurinio įėjimo į aikštę pertvarkymas, siekiant užtikrinti saugumą ir patogumą ir užtikrinama aiškesnė aikštės forma ir vizualinė struktūra.Pietvakarinėje aikštės dalyje įrengiami laidžių dangų takai, kurie užtikrins geresnį lietaus vandens infiltravimą ir natūralią kraštovaizdžio funkciją.

Tauragės Atgimimo aikštė: Esamos situacijos ir problematikos schema

Tauragės Atgimimo aikštė: žalinimo galimybės ir siūlymai.

Dariaus ir Girėno daugiabučių kiemų žalinimas

Šioje daugiabučių kiemų teritorijoje vyrauja monotoniškos edvės, dominuoja vandeniui nelaidžios dangos – asfaltas, betono trinkelės. Teritorijoje pastebimas bendruomeninių erdvių ir infrastruktūros trūkumas, o egzistuojantys objektai yra mažai naudojami. Esama mažoji architektūra – suoliukai, staliukai, žaidimų aikštelės – suprojektuotos įterpiant jas tarp automobilių stovėjimo aikštelių, neatskiriant nuo transporto priemonių ir šių objektų nejungiant į bendrą tinklą. Todėl šios zonos yra nepatrauklios, nejaukios, bei sunkiai pasiekiamos.

Teritorijos žalinimo sprendimai siekia ne tik pagerinti estetinį aplinkos vaizdą, bet ir padidinti jos funkcionalumą, ekologinę vertę bei gyventojų gerovę. Šie pasiūlymai orientuoti į pėsčiųjų takų tinklo gerinimą, žaliosios infrastruktūros integravimą, monofunkcinės vejos transformaciją, automobilių stovėjimo plotų optimizavimą ir tvarių lietaus vandens valdymo sprendimų diegimą.

Dariaus ir Girėno daugiabučiai: Žalinimo galimybės ir siūlymai

Dariaus ir Girėno daugiabučiai: Augalų parinkimas

J. Viktoro Kalvano parkas

J. Viktoro Kalvano parkas yra vienas svarbiausių Tauragės miesto parkų, esantis pačiame miesto centre. Nors parkas šiuo metu tarnauja kaip kultūrinių ir sportinių renginių erdvė, jo funkcionalumas ir patrauklumas vis dar yra apribotas stiprios oro, vizualinės ir triukšmo taršos. Automobilių srautas palei Vytauto g. ir parkavimo vietos prie Prezidento g. trukdo sukurti ramybės ir atokvėpio erdvę, būtiną miesto gyventojų poilsiui. Žalinimo siūlymai yra orientuoti į J. Viktoro Kalvano parko estetinės, ekologinės ir funkcinės kokybės gerinimą, siekiant sukurti harmoningą erdvę, kuri tenkintų tiek vietos bendruomenės, tiek lankytojų poreikius.

Teritorijos žalinimo sprendimai siekia ne tik pagerinti estetinį aplinkos vaizdą, bet ir padidinti jos funkcionalumą, ekologinę vertę bei gyventojų gerovę. Šie pasiūlymai orientuoti į pėsčiųjų takų tinklo gerinimą, žaliosios infrastruktūros integravimą, monofunkcinės vejos transformaciją, automobilių stovėjimo plotų optimizavimą ir tvarių lietaus vandens valdymo sprendimų diegimą.

J. Viktoro Kalvano parkas: Esamos situacijos nuotraukos

J. Viktoro Kalvano parkas: žalinimo galimybės ir siūlymai.