Žaliosios infrastruktūros ir meno instaliacija Vilniaus
Instaliacija, tapusi Augustinų komplekso atgaivinimui skirtų kūrybinių dirbtuvių laimėtoja, siekia atspindėti Augustinų puoselėtas vertybes – dangiškojo ir žemiškojo pasaulių suderėjimą ir siekį nuolat tobulėti per mokymąsi ir gamtos pažinimą. Naujai sukurta bendruomenės ramybės erdvė skolinasi savo sluoksnius ir iš kadaise komplekso viduryje buvusio botanikos sodo, kuris vienuoliams simbolizavo idealizuotą sutvertojo pasaulio vidurį, ir iš vienuolyne veikusios nemažos Augustinų bibliotekos.
KLIENTAS: LIETUVOS SOCIALINIŲ INOVACIJŲ KLASTERIS
VIETA: AUGUSTINŲ VIENUOLYNO KOMPLEKSAS, VILNIUS
PROJEKTO TIPAS: ŽALIOJI INFRASTRUKTŪRA, EDUKACIJA
METAI: 2021-2022
APDOVANOJIMAI: NEW EUROPEAN BAUHAUS PRIZE 2023
ŽALIOSIOS INFRASTRUKTŪROS IR GAMTA PAREMTŲ SPRENDIMŲ VEIKIMAS PROJEKTE
Atvira, lengvai į esamą kiemo erdvę įsiliejanti, tačiau tuo pačiu intymumą kurianti struktūra surinks nuo aplinkinių pastatų sutekantį lietų ir grandinių širmos pagalba nukreips jį į ratu išdėstytas augalų lysves. Šiose lysvėse bus galima rasti Vilniaus krašto verboms naudojamų augalų – taip švenčiant šią išskirtinę vietos tradiciją, atspindėtą komplekso centre easančiai Ramintojos bažnyčiai svarbiame Kanuto Rusecko paveiksle “Lietuvaitė su verbomis”. Tradiciniai augalai tuo pačiu atliks edukacinę funkciją, paverčiant instaliaciją gyva gamtos biblioteka, kuri bus vis kitokia, priklausomai nuo metų laiko ar oro sąlygų.
Dalis surinkto lietaus vandens, nukreipiant jį per keliais lygiais išdėstytus rūdyto plieno lankus, galės būti panaudojama vietinės bendruomenės auginamų arbatžolių ir prieskoninių žolelių laistymui. Šis procesas taip pat veiks ir kaip pirminis vandens valymas, po kurio vanduo galės būti nukreipiamas į tolimesnius filtravimo įrenginius ir panaudojamas bažnyčioje įsikūrusių įstaigų arbatos ar kitiems poreikiams, žengiant svarbų žingsnį link žiedinės komplekso ekosistemos vystymo.
BENDRUOMENĖS ĮTRAUKIMAS
Įgyvendinant instaliaciją, bus siekiama kuo labiau įtraukti aplinkinę bendruomenę, kviečiant ją prisidėti prie augalų sodinimo, surinkto vandens pernaudojimo, taip pat suteikiant jai galimybes organizuoti edukacines ar kitokias veiklas. Tikimės, kad Gamtos biblioteka paskatins skirtingas suinteresuotas šalis ir bendruomenę susitikti neutralioje aplinkoje ir tęsti pradėtas diskusijas apie komplekso ateitį.