Žaliuojantys Šilainiai

Biologinės įvairovės labirintas ir Šilainių bendruomenės dirbtuvės.

2021 m. rudenį buvome pakviesti „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ organizatorių prisidėti prie bendruomeninio projekto viename didžiausių Kauno mikrorajonų, Šilainiuose. Mūsų komandos užduotis buvo tvarumo ir ekologijos idėjų integravimas į bendrąsias rajono erdves, įtraukiant ir vietos gyventojus intensyvių dirbtuvių metu. Pasirinkta projekto vieta – neįveiklinta pieva centrinėje Šilainių dalyje, matoma pro ją supančių daugiabučių langus.

KLIENTAS: KAUNAS 2022

VIETA: ŠILAINIAI, KAUNAS

PROJEKTO TIPAS: BENDRUOMENĖS ĮTRAUKIMAS, EDUKACIJA

METAI: 2021-2022

ŽALIOSIOS INFRASTRUKTŪROS IR GAMTA PAREMTŲ SPRENDIMŲ VEIKIMAS PROJEKTE

Projekto rezultatas – miesto biologinės įvairovės skatinimui ir gyventojų psichologinės gerovės gerinimui skirtas augalų labirintas su bioįvairovės buveinėmis, įgyvendintas mūsų komandos kartu su vietos gyventojais ir moksleiviais. Labirintas susideda iš vingiuojančio tako, apsupto įvairiais biologinę įvairovę skatinančiais augalais, jo eigoje išdėstytų vabzdžių viešbučių ir suoliuko labirinto centre, taip pat tarnaujančio kaip buveinė smulkioms rūšims.

Labirinto išdėstymas yra paremtas tradicine forma, naudojama įvairose pasaulio kultūrose jau daugiau nei 3000 metų. Atsikartojantys jos vingiai priverčia sulėtinti žingsnį ir ratais veda į centrą. Pagrindinis tokių labirintų tikslas nėra priversti žmogų pasiklysti; priešingai – pakviesti jį į kontempliatyvų pasivaikščiojimą, meditaciją, kantrų bet užtikrintą ėjimą link ramios vietos labirinto centre. Šilainių labirinto centre gyventojai galės ramiai prisėsti ir, būdami apsupti aukštų, kvepiančių ir šnarančių augalų, atitrūkti nuo kasdienybės, ramiai pamąstyti ar pamedituoti.

 

BENDRUOMENĖS ĮTRAUKIMAS

Per pirmąsias intensyvias dirbtuves su Šilainių gyventojais konstravome vabzdžių viešbučius ir labirinto centre būsiantį suoliuką, o antrasis dirbtuvių savaitgalis buvo skirtas augalų sodinimui ir labirinto paruošimui žiemojimui. Po žiemos miego labirintas bus vėl atgaivintas 2022 m. pavasarį, ruošiantis jo pašonėje vyksiančiam Šilainių Urban Eco festivaliui.

Dėkojame vietiniams gyventojams ir Šilainių mokyklų moksleiviams, kurie ne tik nuoširdžiai prisidėjo prie šio labirinto įgyvendinimo, bet ir sutiko rūpintis jo priežiūra.

Nuotraukos iš Žaliuojančių Šilainių bendruomenės dirbtuvių, vykusių du spalio savaitgalius 2021 metais (nuotr. G. Janilionytė).