Daugiabučių kiemų gairės

Žaliosios infrastruktūros rekomendacijų leidinys skirtas automobilių stovėjimo aikštelėms daugiabučių namų kiemuose.

Šios rekomendacijos buvo parengtos programos „Kurk Lietuvai“ projekto „Žaliosios infrastruktūros principų taikymas Lietuvos savivaldybėse“ apimtyje. Projekto metu buvo vykdomos dirbtuvės su pilotinių savivaldybių darbuotojais ir bendruomenėmis. Dirbtuvių metu išryškėjo daugiabučių kiemų ir stovėjimo aikštelių problematika ir į ją atliepiančių rekomendacijų bei gerųjų pavyzdžių poreikis savivaldybėse, paskatinę šio leidinio sudarymą. Šis rekomendacijų rinkinys siekia pateikti pirminę galimų tvaresnių žingsnių apžvalgą ir padėti inicijuoti pokytį nusistovėjusiose praktikose.

KLIENTAS: LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTERIJA

VIETA: LIETUVA

PROJEKTO TIPAS: STRATEGINĖS REKOMENDACIJOS

METAI: 2020-2021

AUTOMOBILIŲ STOVĖJIMO AIKŠTELIŲ PLĖTRA

Augantis nelaidžių dangų kiekis yra vienas didžiausių šių dienų miestų iššūkių, siekiant užtikrinti atsparumą klimato kaitos keliamiems padariniams. Didėjantys nelaidūs plotai mažina urbanizuotų teritorijų pajėgumus sugerti staigių, stiprių liūčių metu iškrentančius kritulius, skatina karščio salų susidarymą, sekina gruntinio vandens lygį ir kuria nepalankias sąlygas vietinei bioįvairovei. 

Automobilių stovėjimo aikštelių plėtros problematika yra aktuali beveik visuose didesniuose Lietuvos miestuose ir kurortuose – ir naujų teritorijų vystymo, ar esamų teritorijų atnaujinimo kontekste. Nepaisant to, stovėjimo aikštelėms, šiam tokią didelę mūsų aplinkos dalį užimančiam elementui, yra skiriama labai mažai dėmesio, ir būtų sunku rasti projektuotojams, rangovams ar visuomenei prieinamos medžiagos, skirtos jų dizaino ir tvarumo standartų gerinimui. 

Nors, visų pirmiausia, turi būti siekiama sumažinti automobilių naudojimą ir jiems skirtos infrastruktūros poreikį, šiam pokyčiui prireiks laiko. Tuo tarpu, kol kas kiekvieną dieną Lietuvoje yra formuojamos naujos stovėjimo aikštelės daugiabučių kiemuose, prie prekybos centrų, biurų. Todėl šiuo metu taip pat yra svarbu siekti pagerinti šių aikštelių įrengimo praktikas, siekiant surasti balansą tarp žmonių poreikių ir jų daromo poveikio vietinei ekosistemai.

Šis rekomendacijų rinkinys siekia pateikti pirminę galimų tvaresnių žingsnių apžvalgą ir padėti inicijuoti pokytį nusistovėjusiose praktikose.