Pažinimo Sodas

Bendruomenės erdvė šalia Lelijų gatvės.

Projekto idėja buvo išvystyta, atsiliepiant į Birštonos savivaldybės kvietimą teikti pasiūlymus, skirtus miesto gyvenamosios aplinkos gerinimui. Projekto tikslas – skirtingose kvartalo vietose įrengti 3 apželdintas bendruomenės poilsio erdves ir kokybišką gamtos pažinimo erdvę, suformuotą iš natūralių elementų ir pernaudotų medžiagų. Šios atskiros intervencijos būtų apjungtos vaismedžiais apsodinta linija, taip sukuriant integralią, į pasivaikščiojimą kviečiančią bendruomenės erdvių sistemą. Projektu siekiama skatinti tvarumą, bioįvairovę, bendruomeniškumą ir glaudesnį santykį su savo gyvenamąja ir gamtine aplinka.

KLIENTAS: BIRŠTONO SAVIVALDYBĖ

VIETA: BIRŠTONAS

PROJEKTO TIPAS: GAMTA PAREMTI SPRENDIMAI

METAI: 2022

PROBLEMA

Lelijų g. ir Mokyklos g. teritorija yra viena tankiausiai apgyvendintų ir intensyviausiai užstatytų zonų Birštone, tačiau teritorijoje nėra kokybiškų, gyventojams patogių viešųjų erdvių, kuriose vietinė bendruomenė galėtų susitikti, bendrauti ar tiesiog atsipalaiduoti. Tarp daugiabučių įsiterpę žalieji plotai yra mažai naudojami, dažniausiai apsiriboja vien veja. Taip pat, teritorijoje pusės kilometro spinduliu nėra vaikų žaidimo aikštelių, o toliau esančios žaidimų erdvės yra standartizuotos ir skatina vaikus žaisti tik vienodus ir iššūkių nekeliančius žaidimus.

 

NATŪRALISTINĖ ŽAIDIMŲ ERDVĖ

Tyrimais įrodyta, kad veiklos gamtos apsuptose erdvėse leidžia pailsėti ir vaikų ir suaugusiųjų nervinei sistemai, atsigauti įvairiems pojūčiams ir pasisemti teigiamos energijos. Natūralistinės žaidimų erdvės Lietuvoje kol kas dar yra sunkiai randamos, tačiau jos vis labiau populiarėja užsienio šalyse. Tokios gamtos pažinimo erdvės skatina protinį vaikų vystymąsi, padeda formuoti jų vaizduotę, savarankiškumą ir aplinkosauginį sąmoningumą. Didelė elementų ir objektų įvairovė ir neformalus jų išdėstymas leidžia vaikams laisvai interpetuoti jų paskirtį. Žaidimų ervės kūrimui būtų siekiama naudoti natūralias ar panaudotas medžiagas – rastus, kelmus, virves, akmenis, iš jų suformuotus tipius, tunelius, namelius medžiuose, taip pat augalus, smėlį, vandenį, vabzdžių viešbučius ir kt.

 

PROJEKTO SANTYKIS SU PLATESNIU KONTEKSTU IR BENDRUOMENE

Lelijų g. taip pat yra miesto vartai – kurorto dalis, kurią pirmąją pamato atvykstantys svečiai, todėl tvarkinga, gyva viešoji erdvė šioje zonoje yra svarbus viso miesto identiteto ir patrauklumo dėmuo. Planuojant Pažinimo sodą, buvo atsižvelgta ir į tai, jog erdvėmis galės naudotis kelių daugiabučių gyventojai, jas taip pat lengva pasiekti ir neįgaliojo vežimėliu, ir stumiant vaiko vežimėlį.

Į projekto vystymo procesą būtų siekiama įtraukti vietinę bendruomenę, skatinant ją dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse ir rinktis, kokios medžiagos, augalai bei bendruomenės veiklos jai yra aktualiausios.