Žaliosios sienos projektas ant Tauragės savivaldybės administracijos pastato pietvakarinio fasado siekia atgaivinti esamą architektūrą, sukuriant estetiškai patrauklią ir ekologiškai efektyvią erdvę. Želdinimas ne tik suteiks pastatui naują vizualinį akcentą, bet ir padės mažinti karščio poveikį bei gerinti mikroklimatą ir oro kokybę miesto centre.
KLIENTAS: TAURAGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA
VIETA: TAURAGĖ
PROJEKTO TIPAS: KRAŠTOVAIZDŽIO ARCHITEKTŪRA
METAI: 2024
PROJEKTO IDĖJA IR AUGALŲ SIMBOLIKA
Žalioji siena ant Tauragės savivaldybės administracijos pastato pietvakarinio fasado, kuriame įsikūręs civilinės metrikacijos skyrius, atspindi ir pabrėžia gamtos bei žmogaus gyvenimo ciklų sąveiką. Šis projektas siekia ne tik atgaivinti pastato išvaizdą, bet ir sukurti vizualiai patrauklią bei ekologiniu požiūriu naudingą erdvę miesto centre.
Penkialapis vinvytis (Parthenocissus quinquefolia) pasirinktas dėl savo simbolinės reikšmės ir biologinės įvairovės teikiamų naudų. Vinvytis simbolizuoja santuoką, draugystę ir ištikimybę, suteikdamas projektui gilesnę prasmę ir tiesioginį ryšį su civilinės metrikacijos skyriuje vykdoma veikla. Šis vijoklinis augalas, žydėdamas ir keisdamas spalvas, suteikia projektui papildomos estetikos ir sezoniškumo.
Vasarą vinvytis žaliuoja, o rudenį keičia spalvą į sodrią raudoną, leisdamas miesto gyventojams stebėti metų laikų kaitą ir pridedant estetinės vertės miesto peizažui. Be to, augalas pritraukia paukščius, mėgaujančius mažomis tamsiomis uogomis, ir padeda didinti miesto biologinę įvairovę. Vinvytis taip pat veikia kaip natūralus šešėlis, mažinantis pastato šilumos kaupimą karštomis vasaros dienomis.
Projekto dizaino sprendimų diagrama
EDUKACINĖ VERTĖ
Nuėmus trinkeles, šalia penkialapio vinvyčio bus sodinami papildomi žalialapiai augalai, kurie papildo žaliosios sienos dizainą, suteikdami įvairių spalvų ir formų. Vasarą šie augalai žydi baltais, persikiniais ir purpuriniais žiedais, kurie pritraukia bites ir drugelius, skatinant biologinę įvairovę miesto erdvėse.
Projektuojamos žalios sienos ir želdyno tikslas yra ne tik estetinė ir ekologinė vertė, bet ir edukacinė funkcija. Projektas kviečia miesto gyventojus stebėti ir vertinti metų laikų kaitą, taip įtraukdami juos į nuolatinį gamtos ciklų pažinimo procesą. Projektas taip pat suteikia galimybę ugdyti supratimą apie gamtos ir urbanistinės aplinkos sąveiką bei augalų svarbą miesto ekosistemoje.
Vaizdas nuo judrios gatvės link šiaurinio fasado želdyno
Pietvakarinio fasado želdyno fragmentas