#4 Medinių Šnipiškių naujienlaiškis

PROJEKTO AKTUALIJOS: TREČIAS DARBO GRUPĖS SUSITIKIMAS 🙋‍♂️

Medinių Šnipiškių darbo grupės trečias susitikimas įvyko pačiose medinėse Šnipiškėse: vaikų darželyje „Nendrė“. Pagrindinė darbotvarkės ašis – birželio mėnesį turinčių įvykti kūrybinių dirbtuvių temos ir eigos aptarimas: tam šiandien skirsime kelias naujienlaiškio pastraipas, tad skaitykite iki galo ➡️.

Ir vėl buvo iškeltas poreikis išryškinti svarbiausias rajono vertes bei norimą ateities kryptį. Tai – visų veiksmų pagrindas. Turint aiškius prioritetus, galima imtis teisinę galią turinčių dokumentų sudarymo, ieškoti palaikančių organizacijų ir bendradarbiauti su įvairių sričių specialistais, siekiant viziją detalizuoti ir įgyvendinti.

Susidomėjote garbo grupės veikla?

KUO VERTINGOS ŠNIPIŠKĖS?✨

Norime paklausti kaip Jūs suprantate vietą, kurią vadiname medinėmis Šnipiškėmis? Kur, Jūsų manymu, teritorija prasideda, kur baigiasi, kurias gatves apima? Kas joje vertingo, įdomaus, unikalaus, žavaus? Kuo norisi didžiuotis? Ką parodytumėte miesto svečiams? Prašome skirti apie septynias minutes VMS Kultūros paveldo apsaugos skyriaus paruošto klausimyno užpildymui ir iš anksto dėkojame už atsakymus.

MEDINIŲ ŠNIPIŠKIŲ NAMELIŲ 3D MODELIAI 📸

UAB „ID Vilnius“ specialistai toliau tęsia apibrėžtos medinių Šnipiškių teritorijos pastatų matavimo darbus, kurie padės geriau išsaugoti šio rajono istorinį paveldą.

Matavimai yra pirmas žingsnis medinių ir mūrinių pastatų atnaujinimui. Mažo namo 3D matavimai gali kainuoti nuo 500 eurų, o didesnių dviaukščių namų matavimai – ir nuo 1000 eurų. Miesto savivaldybė 100 proc. padengia apibrėžtos teritorijos medinių ir mūrinių pastatų matavimo išlaidas. Pastatų 3D modeliai bus nemokamai perduoti gyventojams, kad jų pasamdyti architektai galėtų pigiau parengti projektus.  

Rajono teritorijoje yra buvę gaisrų, todėl pastatų 3D modeliai gali padėti tiksliai atkurti ar restauruoti tai, kas buvo prarasta dėl gaisro ar kitų aplinkybių. Matavimai prisidės, kad mūsų unikalus medinės architektūros paveldas būtų tinkamai tvarkomas ir išsaugotas  ateities kartoms.

3D modeliai gali būti pasitelkiami ne vien pastatų restauravimui – jų  panaudojimo galimybės labai plačios. Jie gali būti integruojami į kompiuterinius žaidimus, sukuriant autentišką istorinę aplinką. Jie taip pat gali būti naudojami kuriant virtualios realybės pasivaikščiojimus, leidžiančius žmonėms visame pasaulyje virtualiai aplankyti ir tyrinėti medines Šnipiškes, net jei jie negali atvykti į šią vietą.

Norėdami pamatyti, kaip atrodo 3D modeliai, spauskite šias nuorodas: Giedraičių g. 24 bei Giedraičių g. 10.

👉 Medinių Šnipiškių pastatų savininkai kviečiami registruotis el. paštu: [email protected] arba pildant šią formą:  https://forms.gle/LaQozXQq29UA9bLU8

ANTRASIS MEDINĖS MIESTO ARCHITEKTŪROS MUZIEJAUS GIMTADIENIS 🎂🥳

Ne už kalnų – nes jau rytoj – Medinės miesto architektūros muziejus kviečia vilniečius atšvęsti antrąjį gimtadienį bei paminėti tarptautinę muziejų dieną, kuri šiais metais yra skirta mokymuisi ir tyrinėjimui. 

Gegužės 18 dieną, nuo 10 valandos ryto iki pat vakaro mažieji lankytojai galės išmėginti gimtadienio proga parengtą žaidimą, kviečiantį tyrinėti muziejaus medinuką atidžiau. O tyrinėti yra ką – muziejus įsirengęs įspūdingo grožio mediniame pastate Polocko g. 52, kuris po pavyzdinės restauracijos tapo gyvu žinių apie medinukus vadovėliu. Šis renginys ypač aktualus šnipiškiečiams, gyvenantiems medinukuose – gimtadienio proga organizuojamos dirbtuvės padės įsisavinti ir praktinių įgūdžių: 

11 – 13 val. ir 14 – 16 val. vyks trafaretinės tapybos ant kalkinio tinko dirbtuvės, kurias ves VDA Restauravimo katedros vadovas Alvydas Mandeika. Tai autentiškas metodas, kuriuo buvo sukurtas MMAM namo interjero dekoras 19 a. pab. Šiose dirbtuvėse dalyvauti gali tik suaugusieji, būtina registracija

12 – 14 val. ir 15 – 17 val. muziejus kviečia į dažų virtuvę su Mindaugu Ratavičiumi! Dalyviai muziejaus kieme turės unikalią progą išvirti emulsinius dažus fasadui pagal 20 a. pr. receptą. Tokie dažai itin sveiki mediniams pastatams, yra tvarūs, pigūs ir ilgaamžiai. Galbūt išbandytą receptą norėsite pritaikyti medinuko Šnipiškėse atgaivinimui? Jei norite dalyvauti  dažų virtuvės dirbtuvėse, reikia užsiregistruoti, tačiau stebėti dažų gamybos procesą galės visi renginio dalyviai – tokiu atveju, galite atvykti ir neužsiregistravę.

PAVILNIO BENDRUOMENĖ 🏠

Darbo grupės nariai bei dalyvaujantys kviestiniai svečiai ne kartą pastebėjo, kad medinėse Šnipiškėse, nors ir gausu aktyvių, tarpusavyje pažįstamų bei iniciatyvių gyventojų, trūksta vieningos institucijos, galinčios po vienu skėčiu priimti visus teritorijoje veikiančius dalyvius: gyventojus, verslus, mažesnes bendruomenines iniciatyvas. Nors Šnipiškėse veikia visuomeninė asociacija „Šnipiškių bendruomenės centras“, darbo grupės nariai pastebėjo, jog organizacijos rengiamos veiklos nėra aktualios medinių Šnipiškių teritorijoje gyvenantiems, o ir lokacija, esanti gerokai už aptariamos vietos ribų, netraukia. 

Norėdami įkvėpti socialinės ir visuomeninės struktūros medinėse Šnipiškėse atsiradimą, kviečiame susipažinti su kito Vilniaus miesto rajono bendruomene – Pavilnio. Pavilnio bendruomenė telkia aktyvius teritorijos gyventojus, siekia gerinti gyvenamąją aplinką, aktyviai dalyvauja įrengiant ir pritaikant bendruomenės namus įvairioms veikloms. Taip pat bendruomenės nariai aktyviai dalyvauja bibliotekos praplėtimo ir konvertavimo į  naują multifunkcinį centrą procese: rudenį įvyko dirbtuvės, kurių metu buvo aptarta būsimo centro funkcinė programa, o jau šį pavasarį buvo atrinkti architektūrinio konkurso šiam pastatui nugalėtojai

Pavilnio bendruomenė savo puslapyje skelbia savo tikslus: sutelkti aktyvią bendruomenę; įrengti ir pritaikyti bendruomenės namus ir jų aplinką kiekvienam Pavilnio gyventojui; siekti pavyzdinių miesto gatvių; bei paversti Pavilnio parką švaros ir poilsio oaze. Išvardinti siekiai formuoja trumpą bendruomenės viziją, iš kurios lengvai išskaitomi organizacijos prioritetai bei veiklų sritys. 

Susipažinti su bendruomene gyvai, pažiūrėti, kaip sekasi įveikti iškeltus tikslus bei užduoti rūpimus klausimus galėsite jau ateinantį sekmadienį (gegužės 19 d.). Gegužę pasaulio bendruomenės švenčia Kaimynų dieną, švęs ir Pavilnys. Nuo 12 valandos Pavilnio bendruomenės namų kieme (Vandens g. 9) vyks įvairios kūrybinės veiklos, gros gyva muzika, bus galima pasimėgauti vietinių kolektyvų pasirodymais. 

Renginio programą rasite Facebook nuorodoje. 

DIRBTUVĖS SU ŠNIPIŠKIŲ GYVENTOJAIS: NAMAI IR ISTORIJOS 📝

Birželio 8 ir 12 dienomis Šnipiškėse vyks ypatingas renginys „Namai ir istorijos“. Vilniaus muziejus ir Medinės miesto architektūros muziejus kvies vietos gyventojus įamžinti Šnipiškes liudijančius objektus ir pasidalinti jų istorijomis fotoateljė, kuri veiks Šilutės ir S. Fino gatvių sankryžoje. Kviečiame gyventojus atsinešti ir pristatyti objektus, kurie liudija nerašytą rajono istoriją – galbūt tai sandėliuke padėtos langinės, šeimos relikvija tapęs laikrodis ar kasant daržą rastas butelis. Šie daiktai yra svarbūs Šnipiškių gyventojų bei vietovės istorijos liudytojai ir gali tapti būsimos parodos apie Šnipiškes dalimi. Šioms dirbtuvėms registruotis nereikia, tiesiog ateikite su pasirinktu daiktu.

Lygiagrečiai, BLUMA rengs individualius pokalbius su gyventojais ir vizitus į jų kiemus, kuriuose dalyvaus ir keli vietos menininkai. Šių susitikimų metu su gyventojais bus fiksuojamas teritorijos charakteris, o pokalbių metu bus siekiama atskleisti skirtingus medinių Šnipiškių identitetus. Šis unikalus vietos charakterio paveikslas taps vertingu šaltiniu specialistams, siūlantiems sprendimus šiai teritorijai ar siekiantiems ją apsaugoti.

Renginys „Namai ir istorijos“ suteiks galimybę ne tik prisidėti prie vietos istorijos ir gyventojų prisiminimų registravimo, bet ir leis susipažinti su kaimynais, menininkais bei antropologais, kurie dirba siekdami išsaugoti šio rajono paveldą. Kviečiame visus aktyviai dalyvauti ir prisidėti prie Šnipiškių istorijos kūrimo bei išsaugojimo.

Norėtumėte tapti šio renginio dalimi?

KITOS NAUJIENOS IR RENGINIAI 📣

Lvivo gatvėje planuojama įrengti naują viešąją erdvę – gyventojų klausiama nuomonės.

Šnipiškėse, Lvivo gatvėje 68A, netoli geležinio Vilko ir Ukmergės gatvių sankirtos bei Japoniško sodo esanti teritorija greitu metu virs nedidele viešąją erdve. Šiuo metu ši vieta nėra pritaikyta lankymui ar poilsiui, todėl beveik nenaudojama. Gretimoje teritorijoje UAB „Inrega“ vysto verslo kompleksą ir planuoja savo lėšomis įrengti nedidelę viešąją erdvę – miestiečiai kviečiami siūlyti kaip ji turėtų atrodyti ir kas joje gali atsirasti. 

Gegužės 23 d. 17 val. planuojamas nuotolinis susitikimas su gyventojais. Nuorodą prisijungti galite rasti čia.

Iki susitikimo gyventojai gali susipažinti su projektinių pasiūlymų užduoties projektu ir jo priedu.

Pasiūlymus galima teikti iki gegužės 23 d. 15.00 val. ir susitikimo metu. Gyventojų pasiūlymai priimami telefonu +370 686 85557 darbo dienomis 9.00-17.00 val. arba el. paštu: [email protected].

Gyventojams pristatyta Lvivo ir Krokuvos gatvių vizija.

Šnipiškių pakraštys verda pokyčiais: čia itin sparčiai vystosi centrinis verslo rajonas, kuriasi naujos viešos erdvės. Lvivo ir Krokuvos gatvės – pereinamoji zona tarp medinių Šnipiškių ir miesto centro, radikaliai kontrastingų teritorijų. Siekiant sutarti dėl vieningos ir kokybiškos šios teritorijos raidos strategijos, ruošiama Lvivo ir Krokuvos gatvių pokyčių vizija. Gyventojai turėjo galimybę su ja susipažinti gegužės 9 dieną, „ID Vilnius“ kvietimu. 

Susitikime dalyvavo 30 gyventojų, kuriems pristatyti darbinės stadijos gatvių dizaino variantai,  nagrinėjamos teritorijos urbanistinės raidos apžvalga, aptarta dabartinė ir prognozuojama susisiekimo situacija bei pristatyti kuriamis Lvivo ir Krokuvos gatvių dizaino priešprojektiniai pasiūlymai. Projektas buvo aptariamas prie trijų teminių stalų: 1) Lvivo gatvė, 2) Krokuvos gatvė ir 3) Viešosios erdvės. Susitikimo dalyviai prašė paaiškinti siūlomų sprendimų priežastis, pasirinkimus ir teikė projektui pastabas. Daugiausia dėmesio sulaukė viešojo transporto ir automobilių eismo organizavimo, stovėjimo, pėsčiųjų ir dviračių judėjimo, triukšmo bei žaliųjų erdvių klausimai. 

Susitikimo metu išsakyti pasiūlymai bus pateikti atskiroje apžvalgoje, specialistai išnagrinės surinktus komentarus ir, baigę rengti galutinį vizijos variantą, pristatys jį visuomenei. Šios vizijos rolė – nubrėžti gaires šios teritorijos atnaujinimui skirtiems savivaldybės ir privačių vystytojų projektams.

Vilniečiai aukštais balais įvertino Neries senvagės parką. 

Ankstesniame naujienlaiškyje prašėme Jūsų pasidalinti nuomone apie visai netoli medinių Šnipiškių įrengto Neries senvagės parko. Šiandien dalinamės apklausos rezultatais!

Apklausa buvo siekiama įvertinti, ar prieš keturis metus įrengta nauja parko infrastruktūra pateisina gyventojų poreikius. Daugiausiai atsakymų sulaukta iš parko kaimynystėje esančių gyventojų. Apklausoje dalyvavo 851 miestietis, o dauguma respondentų parką vertina labai gerai – 4.5 balo iš 5. 😊 Parką daugelis (87 proc.) rekomenduotų aplankyti ir miesto svečiui. Dažniausia nesilankymo priežastis – nežinojimas apie šį parką. Todėl, jeigu ir Jums dar neteko lankytis, rekomenduojame skirti kelias valandas šio gamtos kampelio atradimui. 

Čia rasite apklausos rezultatus ir jų aprašymą. Projekto autoriai: projekto vadovas Vincas Brezgys, architektai Paulius Jonys ir Rūta Astasevičiūtė. Projekto valdymas: UAB Vilniaus vystymo kompanija.

Žvilgsnis į kitą Vilniaus miesto rajoną: parodos „Krasnucha. Rajonas, kurio nėra?“ atidarymas.

Vilniaus muziejus kviečia miestiečius susipažinti artimiau su vienu iš mažiau akivaizdžių sostinės rajonų: „Krasnucha“ vadinama Vilkpėdės dalimi. Pasakojimas apie rajoną kuriamas iš jo gyventojų perspektyvos: istorinę medžiagą ir sausus faktus praskaidrina vietinių žodžiai, skatinantys išsukti iš pagrindinės, Savanorių gatvės, į kiemus, „Skroblynę“ ar Gerąją Viltį. 

Panašios parodos galima tikėtis ir medinėse Šnipiškėse – norintys prisidėti prie jos atsiradimo kviečiame aktyviai dalyvauti birželio 8 ir 12 dienomis organizuojamo renginio „Namai ir istorijos“ renginiuose! Paroda atidaroma gegužės 25 dieną, 16 val., Gerosios Vilties g. 10 (įėjimas iš kiemo).

Naujienlaiškį parengė BLUMA – gamta paremto dizaino agentūra, dirbanti su miestais, žmonėmis ir gamta. Naujienlaiškį siunčiame kartą per mėnesį Medinių Šnipiškių gyventojams ir projekto sekėjams.

Norėtumėte prisidėti prie Medinių Šnipiškių projekto?

error: BLUMA content is protected.