Bioįvairovės labirintas

Kartu su vietos bendruomene sukurtas augalų labirintas, siekiantis didinti biologinę įvairovę, skatinti edukacą bei pamirštų viešų erdvių įveiklinimą masinės statybos daugiabučių rajone.

2021 metų rudenį buvome pakviesti „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ bendruomenių programos „Fluxus Labas!“ sukurti projektą-eksperimentą „Žaliuojantys Šilainiai“ viename didžiausių Kauno miesto rajonų, Šilainiuose. Mūsų komandos tikslas buvo per bendruomenių įtraukimo veiklas ir edukacijas integruoti bioįvairovės skatinimo idėjas masinės statybos daugiabučių rajone. Kartu su vietos bendruomene buvo pasirinkta projekto vieta – neįveiklinta pieva centrinėje Šilainių dalyje, matoma pro ją supančių daugiabučių langus.

KLIENTAS: KAUNAS 2022 ir LIETUVOS KULTŪROS TARYBA

VIETA: ŠILAINIAI, KAUNAS

PROJEKTO TIPAS: BENDRUOMENĖS ĮTRAUKIMAS, EDUKACIJA

METAI: 2021-2023

NUOTRAUKOS: A. SAZANSKIS

ATSISIŲSTI LABIRINTO PRIEŽIŪROS REKOMENDACIJAS

ŽALIOSIOS INFRASTRUKTŪROS IR GAMTA PAREMTŲ SPRENDIMŲ VEIKIMAS PROJEKTE

Per kūrybines dirbtuves su bendruomene buvo nuspręsta įkurti miesto biologinės įvairovės didinimui, gyventojų psichologinės gerovės skatinimui ir edukacijai skirtą augalų labirintą. Želdyno įgyvendinimo darbai prasidėjo tą patį rudenį, į sodinimo veiklas bei vabzdžių viešbučių ir suoliuko statybas įsitraukė šalia gyvenantys senjorai, jaunos šeimos, vaikai ar net praeiviai. Prie labirinto įrengimo darbų taip pat prisidėjo ir netoliese esančios Kauno Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleiviai.

Labirinto išdėstymas yra paremtas tradicine forma, naudojama įvairose pasaulio kultūrose jau daugiau nei 3000 metų. Atsikartojantys jos vingiai priverčia sulėtinti žingsnį ir ratais veda į centrą. Pagrindinis tokių labirintų tikslas nėra priversti žmogų pasiklysti; priešingai – pakviesti jį į kontempliatyvų pasivaikščiojimą, meditaciją, kantrų bet užtikrintą ėjimą link ramios vietos labirinto centre. Šilainių labirinto centre gyventojai gali ramiai prisėsti ir, būdami apsupti aukštų, kvepiančių ir šnarančių augalų, atitrūkti nuo kasdienybės, ramiai pamąstyti ar pamedituoti.

BENDRUOMENĖS ĮTRAUKIMAS

Per pirmąsias intensyvias dirbtuves su Šilainių gyventojais konstravome vabzdžių viešbučius ir labirinto centre esantį suoliuką, o antrasis dirbtuvių savaitgalis buvo skirtas augalų sodinimui ir labirinto paruošimui žiemojimui. Po žiemos miego labirintas bus vėl buvo atgaivintas 2023 m. rudenį ir pristatytas bendruomenei per labirinto atidarymo šventę.

Projekto metu, bendradarbaiujant su apželdinimo specialiste Ingrida Vainauskiene, buvo parengtos Bioįvairovės labirinto priežiūros rekomendacijos. Šios rekomendacijos yra skirtos vietos gyventojams – vaikams, jų tėveliams, senjorams ir visiems kitiems, siekiant skatinti mokymąsi apie ekologiją, augalų pažinimą, jų priežiūrą ir svarbą miestuose, kurti bendruomeniškumo jausmą bei įkvėpti gyventojus šeimininkauti juos supančioje aplinkoje. O tolimesnis šios erdvės vystymas tyrinėjamas Milikonių bendruomenės pievos galimybių studijoje.

Dėkojame vietiniams gyventojams ir Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleiviams bei mokytojams, kurie ne tik nuoširdžiai prisidėjo prie šio labirinto įgyvendinimo, bet ir sutiko rūpintis jo priežiūra.